Silesion.PL

serwis informacyjny

1 października 2023 r. Katowice ponownie ugoszczą Silesia Marathon

Meta Silesia Marathonu fot. Silesia Marathon

Silesia Marathon to jedno z najważniejszych wydarzeń sportowych na terenie Śląska, przyciągające co roku tysiące entuzjastów biegania z całego kraju. W najbliższą niedzielę, 1 października br., m.in. biegnąc ulicami Katowic uczestnicy będą rywalizowali na trzech dystansach.

– To już 15. edycja Silesia Marathonu, jednej z najważniejszych imprez biegowych w kraju. Zdecydowanie największego i najlepiej zorganizowanego tego typu wydarzenia w naszym regionie. Trasa maratonu prowadzi ulicami czterech miast: Katowic, Chorzowa, Mysłowic i Siemianowic Śląskich. Bardzo cieszę się, że biegacze ze Stadionu Śląskiego przebiegną m.in. koło katowickiego Spodka, przez Strefę Kultury, Dolinę Trzech Stawów oraz Nikiszowiec, bo to będzie znakomita okazja do zaprezentowania tych wspaniałych przestrzeni uczestnikom biegu oraz kibicom – mówi Waldemar Bojarun, wiceprezydent Katowic. – Maraton to również świetna promocja zdrowego trybu życia,  przecież nawet w przypadku półmaratonu konieczna jest regularność w treningach, która później przekłada się na zdrowe społeczeństwo – dodaje wiceprezydent.

Jednym z kluczowych momentów w historii Silesia Marathonu było przeniesienie mety biegu na Stadion Śląski. W 2017 r., po zakończeniu modernizacji stadionu, biegacze mieli okazję po raz pierwszy finiszować na bieżni słynnego „Kotła Czarownic”, dopingowani przez tysiące kibiców. Dla wielu uczestników to właśnie ta meta jest motywacją do powrotu. Spora grupa biegaczy ukończyła maraton już ponad 10 razy, co przyniosło im członkostwo w Elite Ten Club. Po ubiegłorocznej edycji 29 zawodników może pochwalić się udziałem we wszystkich dotychczasowych edycjach Silesia Marathonu.

Oprócz królewskiego dystansu 42 km i 195 m zawodnicy mogą rywalizować w półmaratonie oraz ekstremalnym, liczącym 50 km ultramaratonie. Silesia Marathon stawia na różnorodność i dostosowuje się do potrzeb i umiejętności uczestników. Z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością wśród biegaczy nie tylko z Polski, ale także z zagranicy. W tym roku we wszystkich biegach udział zapowiedziało ponad 7 tys. zawodników, a na listach startowych znajdują się biegacze z 23 krajów, w tym m.in.: Australii, Hongkongu, Indii, Brazylii czy Stanów Zjednoczonych.

– To jest bardzo ważne by promować aktywność fizyczną i sport. Ten królewski dystans maratonu często stanowi wspaniałą inspirację do podjęcia wysiłku i rozpoczęcia regularnych treningów biegowych. Biegać można długie lata co potwierdza fakt, że najstarszy tegoroczny maratończyk ma 78 lat – mówi Bohdan Witwicki, inicjator i organizator Silesia Marathonu, a także prezes fundacji Silesia Pro Active, aktywnie wspierający promocję zdrowego trybu życia i sportu w regionie. – Warto podkreślić, że od pierwszej edycji Silesia jesteśmy przy organizacji Silesia Marathonu z miastem Katowice – dodaje.

Silesia Marathon 2023 Zmiany ZTM materiał Zarząd Transportu Metropolitalnego

Zmiany w organizacji ruchu Silesia Marathon 20323

W związku z organizacją wydarzenia konieczne będzie wprowadzenie zmian w organizacji ruchu na ulicach, którymi będą biegli zawodnicy. Oto orientacyjne godziny zamknięcia ulic w Katowicach przygotowane przez organizatora wydarzenia:

  • od 8.00 do 10.30: ul. Złota (od ul. Sportowej), Bukowa, Krzyżowa, Ściegiennego, Chorzowska (nitka północna), rondo Ziętka, al. Roździeńskiego, Dudy-Gracza. Dodatkowo ul. 1 Maja na skrzyżowaniu z Graniczną oraz w godz. 10.20-11.50 na odcinku od Dudy-Gracza do Bohaterów Monte Cassino
  • od 8.25 do 10.50: ul. Graniczna, Pułaskiego, Lotnisko, alejkami Doliny Trzech Stawów wzdłuż lotniska, na Muchowcu nawrót w ul. Trzech Stawów, Gospodarcza, Górniczego Dorobku.
  • od 8.50 do 11.20: ul. Świętej Anny, Czechowa, Janowska, pl. Wyzwolenia, Zamkowa, Grodowa, Oswobodzenia.
  • od 9.20 do 13.10: ul. Oswobodzenia, Lwowska, Bednorza, Roździeńska, Obrońców Westerplatte, 1 Maja, Bohaterów Monte Casino, Leopolda, Le Ronda, Grzegorzka, Strzelców Bytomskich.
  • od 10.00 do 14.30: ul. Telewizyjna, Bytkowska (odcinek od ul. Targowej do Telewizyjnej).
Trasa Silesia Marathon 2023 materiał organizatora

Wszystkie ulice po przebiegnięciu biegaczy będą otwierane tak szybko jak tylko będzie to możliwe ze względów bezpieczeństwa. Więcej informacji na temat Silesia Marathonu można znaleźć na stronie internetowej: https://silesiamarathon.pl/. Zmiany będą dotyczyły również organizacji transportu publicznego. Informacje na ten temat znajdują się na stronie internetowej Zarządu Transportu Metropolitalnego: https://rj.metropoliaztm.pl/news/i/2785/ 

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024