Czytasz: 1,5 roczne dziecko podtruło się tlenkiem węgla

1,5 roczne dziecko podtruło się tlenkiem węgla

Tlenek węgla stanowi śmiertelne niebezpieczeństwo. Tym razem na szczęście nie skończyło się tragedią.

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło w niedzielny wieczór, w zabrzańskiej dzielnicy Zaborze. Ojciec 1,5 rocznego dziecka zaniepokojony ospałością pociechy i zawrotami głowy zaalarmował służby ratunkowe. 

– Na miejsce przyjechały służby medyczne, Straż Pożarna i policjanci z III komisariatu. Okazało się, że w mieszkaniu przekroczone było stężenie tlenku węgla. Mieszkanie zostało przewietrzone. Rodzicom i dziecku udzielono pomocy medycznej, jednak tym razem na szczęście doszło jedynie do podtrucia czadem i domownicy nie wymagają hospitalizacji. – relacjonuje sierż. szt. Agnieszka Żyłka, Oficer prasowy Komendanta Miejskiego Policji w Zabrzu.

Najprawdopodobniej przyczyną wydostawania się czadu była nieszczelna instalacja piecyka gazowego.

Pamiętajmy, czad jest bezwonnym gazem, więc często osoby ulegające zatruciu nie mają świadomości, że dzieje się coś złego.

Niestety co roku śmiercionośny czad zbiera swoje tragiczne żniwo. Zróbmy wszystko, aby właściwie zabezpieczyć siebie i swoich bliskich przed tym cichym zabójcą.

Pamiętajmy, że obiekty budowlane w tym budynki jednorodzinne, powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela kontroli okresowej, co najmniej raz w roku. Polega ona na sprawdzeniu stanu technicznego między innymi przewodów kominowych oraz instalacji gazowej. Niewykonanie obowiązku przez właściciela, stwarza przede wszystkim zagrożenie bezpieczeństwa dla użytkowników budynku, ale jest też zagrożone karą grzywny.

Ryzyko zatrucia tlenkiem węgla można zminimalizować poprzez zainstalowanie w mieszkaniu czujnika tlenku węgla. Podstawową funkcją takiej czujki jest wykrywanie czadu i generowanie sygnałów alarmowych w sytuacji wykrycia jego nadmiernego stężenia w powietrzu. Podnosi ona poziom bezpieczeństwa w pomieszczeniach, zmniejsza ryzyko zaczadzenia oraz pozwala na szybką reakcję w sytuacji zagrożenia życia.